המפץ הגדול של איזורי התעסוקה במרכז

מזה תקופה אנו עדים לשינוי שחל בשוק התעסוקה, במסגרתו תאגידים עוזבים את תל אביב ועוברים לאזורי תעסוקה חדשים, נגישים וזולים יותר. מחירי השכירות בשילוב הארנונה הגבוהה שהעסקים נאלצים לשלם, והמבנים הישנים שדורשים תחזוקה אינסופית, גורמים לכך שההגמוניה העסקית, שהייתה לעיר, מסתיימת.

תפיסת התכנון העירוני הולכת ומשתנה. בשפת הנדל”ן קוראים לזה “עירוב שימושים”, כשהמרחב העירוני מתוכנן לשילוב של מסחר ותעסוקה עם מגורים וחינוך. התמהיל הנכון היום הוא מקומות תעסוקה קרובים לבית, שילוב של עבודה, מגורים ופנאי. כך מפחיתים את כלי הרכב על הכביש, כך מונעים פקקי תנועה בדרך לעבודה, וכך תומכים כלכלית בעסקים מקומיים.
המודל פחות מוכר בארץ אבל הוא הולך וצובר תאוצה, ובחו”ל, אפשר למצוא אותו ברובעים דוגמת לה דפאנס – מרכז העסקים הראשי של המטרופולין של פריז. רובע כזה היווה מודל לעירוב שימושים שהופך את האזור מפארק עסקים קונבנציונלי למרכז אורבני שוקק.

הדמיית הפארק המרכזי במתחם האלף

בישראל, השינוי הזה מתרחש במתחם ה-1000 בראשון לציון, מגה פרויקט ברמה הלאומית שההתייחסות אליו שונה מכל מה שהורגלנו אליו בארץ עד היום.

הייחודיות של המתחם באה לידי ביטוי עוד משלב התכנון, במסגרתו הקימה עיריית ראשון לציון את מנהלת ה-1000, שתכננה בשנים האחרונות, עד הפרטים הקטנים, את תצורתו ואת המבנה של המתחם.

המתחם הייחודי פורץ הדרך מהווה שינוי חשיבתי שייהנה ממכלול יתרונות בולטים שרבים כבר מזהים:

  • נגישות תחבורתית יוצאת דופן- עם גישה לכבישים הראשיים, תחנת רכבת ותחנות הרכבת הקלה, נפרשת רשת תחבורתית מגוונת ומתקדמת שתיתן פתרון לקשיי התחבורה באזור המרכז.
  • מודל עירוב השימושים והעירוניות המצליח בעולם מגיע ל-1000 וישלב עבודה, מגורים ופנאי באותו המתחם.
  • חדשנות וחיסכון בעלויות – המקום הוא קרקע בתולית שמציעה לרוכשים גמישות תכנונית ועלויות אטרקטיביות (עלות הקרקע, עלות הארנונה).
  • מיקום- מרכז הארץ ובקרבה לחוף הים.
  • אקוסיסטם עסקי וייחודי שנוצר עם מעברן של חברות מובילות במשק למתחם.
אקו סיסטם של תחבורה תעסוקה בילוי ופנאי במתחם האלף

מתחם ה-1000 במערב ראשל”צ, המטרופולין החדש של ישראל, ממשיך להתקדם בקצב מהיר. עתודות הקרקע במתחם שחולק לשלושה, שייכות בחציין לעיריית ראשון לציון וחלקן לבעלי קרקע פרטיים. עד כה שווקו כ- 700,000 מ”ר, בין הזוכים עד כה ניתן למצוא חברות כמו: קבוצת דיסקונט הכוללת את דיסקונט, cal ומרכנתיל, קבוצת הפניקס, חברות פרשקובסקי ואמות, רוגובין וקרן Jtlv2.

כל מי שעובר באזור לא יכול שלא להבחין בעבודות בשטח, חלקן כבר התחילו את שלבי הביצוע.

“מתחם ה-1000 יציב סטנדרטים חדשים בכל הקשור למתחמי תעסוקה, מגורים ופנאי”, מבטיח ראש העיר ראשון לציון, רז קינסטליך. “הנגישות התחבורתית שלו בשילוב עם מיקומו הגאוגרפי והתחבורה הציבורית היעילה שעליה אנו עמלים בימים אלה, יהפכו את מתחם ה-1000 למטרופולין החדש של ישראל. המגזר העסקי כבר מביע אמון גדול במתחם ובעיר ראשון לציון, כשהביקוש הרב כמו גם הסכומים שהוגשו במסגרת המכרזים האחרונים מדברים בעד עצמם”.

עדי ברוק מנכ”ל מנהלת מתחם ה-1000 ציין כי: ” בהתאם לתוכנית העבודה ואבני הדרך שגיבשנו מראש, מתחם ה-1000, המטרופולין החדש של ישראל, מתקדם ברמה התכנונית והביצועית וזוכה להכרה והתעניינות מצד המערכות והגופים הגדולים במשק הישראלי. מתחם ה-1000 צועד קדימה ומוביל את החזון של עיריית ראשל”צ לפיתוח ויצירת שטחי תעסוקה ומקומות תעסוקה מעורבי שימושים”.

​​​​​הדמיית מתחם האלף מכיוון מתחם המדיהצור קשר

משרדי המינהלת:

  • מרכז מבקרים ה-1000, בסמוך לשדרות מרילנד 5, ראשון לציון
  • טלפון 03-9547921
  • דואל [email protected]

עמוד הפייסבוק שלנו